⚠️ This product has been discontinued and is out of stock.
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 50/65 Wheelset - 700, 12 x 100/12 x 142, Center-Lock, HG 11 Road, Carbon, DT 240
MPN: 89-23235
$2399.00
Out of Stock — Call for Availability
💳
Select Option: Reserve Wheels Reserve 50/65 Wheelset - 700, 12 x 100/12 x 142, Center-Lock, HG 11 Road, Carbon, DT 240
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $3,500+
🚚 Local Delivery $20
The Reserve 50/65 was designed for sprint stages, triathlons, and anywhere with straight long enough to make a break for it. The 50 in front slices through the air while still guaranteeing predictable handling in crosswinds, and the deep, 65mm rear helps you bank watts for those crucial final kilometers. They’re ready for tubed or tubeless setup, built with sensible and easily-replaceable spokes, and all the nipples are on the outside, so you can focus on racing, not fussing.
- ✓ Built with DT Swiss Hubs
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 21 |
| Cassette Body Type | Shimano HG 11/12-Speed Road |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Carbon |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
You Might Also Like
Related Products
Industry Nine
Industry Nine Hydra Classic Enduro S Wheelset - 27.5", 15 x 110mm/12 x 148mm, 6-Bolt, XD
$950.00
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$2399.00
Out of Stock — Call for Availability