⚠️ This product has been discontinued and is out of stock.
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 30 HD E-MX Wheelset - 29/27.5", 15 x 110/12 x 148, Center-Lock, MicroSpline, I9 1/1
MPN: 86-24644 · UPC: 192219397337
$1799.00
Out of Stock — Call for Availability
💳
Select Option: Reserve Wheels Reserve 30 HD E-MX Wheelset - 29/27.5", 15 x 110/12 x 148, Center-Lock, MicroSpline, I9 1/1
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $99+
🚚 Local Delivery $20
Reserve 30 HD wheels feature a 30mm internal width that supports 2.3-2.5" tires, and the thick rim beads stand up to the abuse of tough, rocky, steep tracks ridden at elite speed. While DH rims see greater single impacts, nothing beats the full weekend of regular abuse that an EWS race dishes out. To say nothing of the infamous 'Anti-Grip' and the rocks buried within the moondust in the Andes of Chile.
- ✓ Designed for DH riding and racing
- ✓ Carbon fiber construction with 4mm asymmetric offset
- ✓ Reinforced rim bed for impact resistance
- ✓ Rated for e-bike use
- ✓ Ships with rim tape installed, tubeless-ready valves, and cards identifying the builder of each of your wheels
- ✓ Backed by a lifetime warranty
- ✓ Built with Industry Nine Hubs
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 31 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Wheel Size | 27.5" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
You Might Also Like
Related Products
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 31 DH Wheelset - 29", 20 x 110/12 x 157mm, 6-Bolt, XD, Black, I9 Hydra
$2199.00
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 34/37 Wheelset - 700, 12 x 100/12 x 142, Center-Lock, XDR, Carbon, DT 240
$2399.00
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$1799.00
Out of Stock — Call for Availability