📷 4 photos
MET Rivale MIPS Helmet - Red Dahlia, Matte, Small
MPN: 3HM132US00SRD1 · UPC: 8015190290959
WARNING Reproductive harm. www.P65Warnings.ca.gov
The MET Rivale MIPS delivers exceptional performance, safety, and comfort, with MIPS technology providing 10% extra protection in certain impacts. Its Safe-T Upsilon retention system and 360° head belt ensure a secure, pressure-free fit, while wider vents enhance ventilation and offer a spot to dock sunglasses. This helmet combines advanced protection and a sleek design for an elevated riding experience.
- ✓ In-mold polycarbonate shell with EPS liner
- ✓ MIPS C2 rotational management system is engineered to add protection in case of certain impacts
- ✓ Exceptionally comfortable and secure on the head thanks to refined internal shape
- ✓ MET Safe-T Upsilon Fit System
- ✓ 360° head belt, and vertical adjustments offer a customized fit
- ✓ Air Lite straps with adjustable divider maximize aerodynamic and comfort
- ✓ Tube-shaped tail to improve aerodynamics
- ✓ 18 vents are internally engineered with an air channeling system to improve ventilation and comfort
- ✓ Reflective rear decals to enhance visibility in low-light conditions
- ✓ Sunglasses ports to securely dock sunglasses when climbing or resting
| Rotational Protection | Yes |
| Helmet Certifications | Complies with the U.S. CPSC Safety Standard for Bicycle Helmets for Persons Age 5 and Older |
| Maximum Head Circumference | 56 |
| Gender/Age | Adult |
| Minimum Head Circumference | 52 |
| Color | Red Dahlia |
| Size | Small |
| Visor Included | No |
| Multi Impact | Yes |
| Weight | 260 |
| Helmet Style | Road |
| Defined Color | Red |
Helmet Size Guide
| Size | Head Circumference |
|---|---|
| S | 51 – 55 cm / 20" – 21.6" |
| M | 55 – 59 cm / 21.6" – 23.2" |
| L | 59 – 63 cm / 23.2" – 24.8" |
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review