📷 5 photos
MET Parachute MCR MIPS Helmet - Kiwi Iridescent, Matte, Medium
MPN: 3HM120US00MVE1 · UPC: 8015190278438
WARNING REPRODUCTIVE HARM www.P65Warnings.ca.gov
The MET Parachute MCR is a versatile full-face helmet designed for enduro, all-mountain, and e-MTB riding. Its Magnetic Chinbar Release (MCR) allows quick conversion between full and open-face modes. Equipped with MIPS technology and certified to ASTM standards, it offers top protection against impacts. The helmet features a flexible visor, BOA FS1 adjustable fit system, 21 vents, and engineered airflow for maximum comfort and performance, ensuring riders stay protected and confident.
- ✓ In-mold polycarbonate shell with EPS liner
- ✓ MCR Magnetic Chinbar Release System allows the helmet to easily convert from a full face to open face design
- ✓ MIPS C2 rotational management system is engineered to add protection in case of certain impacts
- ✓ ASTM 1952-15/2032-15 certified shell and chinbar provides additional safety
- ✓ The injection-molded visor is adjustable and flexible to avoid extra rotation of the neck in case of a crash
- ✓ Breathable chinbar is covered with a durable injected PU foam
- ✓ Removable cheek-pads (2 sizes included) allow you to achieve the perfect fit
- ✓ BOA-FS1 Fit System with 360° head belt and vertical adjustments offer a customized fit
- ✓ Fidlock Magnetic Buckle makes it easier to secure the helmet
- ✓ 21 vents are internally engineered for air channeling to improve ventilation and comfort
| Rotational Protection | Yes |
| Helmet Certifications | Complies with the U.S. CPSC Safety Standard for Bicycle Helmets for Persons Age 5 and Older |
| Maximum Head Circumference | 58 |
| Gender/Age | Adult |
| Minimum Head Circumference | 56 |
| Color | Kiwi Iridescent, Matte |
| Size | Medium |
| Visor Included | Yes |
| Multi Impact | Yes |
| Weight | 840 |
| Helmet Style | Full Face |
| Defined Color | Green |
Helmet Size Guide
| Size | Head Circumference |
|---|---|
| S | 51 – 55 cm / 20" – 21.6" |
| M | 55 – 59 cm / 21.6" – 23.2" |
| L | 59 – 63 cm / 23.2" – 24.8" |
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review