G Sport
G Sport Elite Rear Wheel - 20", Freecoaster, Blue Blood, RHD
MPN: GSWW-725R-CYNRAIN · UPC: 630950927593
$319.99
Out of Stock — Call for Availability
💳
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $3,500+
🚚 Local Delivery $20
G Sport Rib Cage rim laced to GSport Roloway hub. Includes High Pressure Rim Strips.
- ✓ 14mm chromoly axle bolts on both the drive and non-drive side for greater reliability
- ✓ 2.5mm hex key slack adjustment through hub shell access hole. No wheel removal required
| Rear Axle | 14mm Threaded x 110mm |
| Cassette Body Type | Single Cog Driver |
| Valve | Schrader |
| Wheel Size | 20" |
| Defined Color | Blue |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| Tire Type | Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
You Might Also Like
Related Products
In Stock
ENVE Composites
ENVE Composites G23 Rear Wheel - 700, 12 x 142, Center-Lock, Micro Spline, Innerdrive 60pt, Black
$1402.50
In Stock
Full Speed Ahead
Full Speed Ahead Gradient Carbon i30 Rear Wheel - 27.5", 12 x 148mm, 6-Bolt, XD, Carbon, Black
$980.00
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$319.99
Out of Stock — Call for Availability