DT Swiss
DT Swiss F 1900 Classic Rear Wheel - 29", 12 x 148mm, 6-Bolt, XD, Ratchet LN 18, Black
MPN: W0F1900TFDRSA21560 · UPC: 7613052303970
$471.90
Out of Stock — Call for Availability
💳
Select Option: DT Swiss F 1900 Classic Rear Wheel - 29", 12 x 148mm, 6-Bolt, XD, Ratchet LN 18, Black
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $3,500+
🚚 Local Delivery $20
F 1900 Classic wheels are made to withstand some of the harshest conditions. With a new rim based on the latest generation of Downhill rim design, coupled with the tried-and-true ratchet hub, the F 1900 wheel aims to take the beating of numerous bike park laps.
- ✓ Intended use = DH/All-Mountain/Trail
- ✓ Tubeless ready, 30mm wide alloy rim
- ✓ Sealed bearing, Spline Hub with Ratchet LN 18T freehub drive system
- ✓ Includes tubeless valve and tape
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | SRAM XD |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
You Might Also Like
Related Products
In Stock
Full Speed Ahead
Full Speed Ahead KFX i28 Rear Wheel - 29", 12 x 148mm, 6-Bolt, Micro Spline, Carbon, Black
$1221.00
In Stock
ENVE Composites
ENVE Composites M6 Rear Wheel - 27.5", 12 x 148, Center-Lock, XD, Innerdrive 80pt, Black
$1265.00
ENVE Composites
ENVE Composites SES 2.3 Rear Wheel - 700, 12 x 142, Center-Lock, HG 11 Road, Innerdrive 60pt, Black
$1567.50
In Stock
ENVE Composites
ENVE Composites SES 4.5 Rear Wheel - 700, 12 x 142, Center-Lock, XDR, Innerdrive 60pt, Black
$1567.50
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$471.90
Out of Stock — Call for Availability