📷 3 photos
Abus GameChanger Helmet - Race Grey, Medium
MPN: 69453 · UPC: 4003318694530
WARNING This product can expose you to bisphenol A (BPA), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
With its Multi Position Design, the GameChanger redefines aerodynamics. The special shape reduces windage by minimizing exposed surfaces, regardless of weather conditions, head-tilt position and inflow angle. Innovative Forced Air Cooling Technology sucks in incoming air and channels airflow around the head, creating a perfect climate and keeping your head cool even in hot races.
- ✓ Multi Position Design: For optimal aerodynamics regardless of head tilt
- ✓ Forced Air Cooling Technology: Sophisticated ventilation system for an optimal head climate
- ✓ FlowStraps: Aerodynamic, flutter-free and skin-friendly thanks to specially developed strap profile
- ✓ Zoom Ace: Finely adjustable adjustment system with handy adjustment wheel for customisable fit
- ✓ AirPort: Aerodynamic glasses holder with strap guide
- ✓ Multi Shell In Mold: For safe shock absorption
- ✓ Ponytail compatibility: Helmet well suited to ponytail wearers
| Rotational Protection | No |
| Helmet Certifications | Complies with the U.S. CPSC Safety Standard for Bicycle Helmets for Persons Age 5 and Older |
| Maximum Head Circumference | 58 |
| Gender/Age | Adult |
| Minimum Head Circumference | 52 |
| Color | Race Grey |
| Size | Medium |
| Visor Included | No |
| Multi Impact | No |
| Weight | 270 |
| Helmet Style | Road |
| Defined Color | Gray |
Helmet Size Guide
| Size | Head Circumference |
|---|---|
| S | 51 – 55 cm / 20" – 21.6" |
| M | 55 – 59 cm / 21.6" – 23.2" |
| L | 59 – 63 cm / 23.2" – 24.8" |
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review