📷 4 photos
MET Vinci MIPS Helmet - White/Silver, Matte, Small
MPN: 3HM122US00SBI2 · UPC: 8015190278339
WARNING REPRODUCTIVE HARM www.P65Warnings.ca.gov
Inspired by MET’s award-winning professional cycling helmet the Trenta, the Vinci exceeds the standards of performance and safety, delivering an unmatched price-performance ratio. Featuring the MIPS-C2 brain protection system, the Vinci is able to slide against the head in the case of a crash, redirecting damaging rotational motion. The Vinci is also exceptionally lightweight and extremely comfortable to wear. The internal air-channeling works in synergy with the exhaust ports, maximizing ventilation.
- ✓ In-mold polycarbonate shell with EPS liner
- ✓ MIPS C2 rotational management system is engineered to add protection in case of certain impacts
- ✓ Exceptionally comfortable and secure thanks to the refined internal shape
- ✓ MET Safe-T DUO Fit System
- ✓ 360° head belt and vertical adjustments offer a customized fit
- ✓ Straps with adjustable divider maximize aerodynamics and comfort
- ✓ Comfort pads are hand-washable
- ✓ 16 vents are internally engineered for air channeling to improve ventilation and comfort
- ✓ Reflective rear decals to enhance visibility in low-light conditions
- ✓ Sunglasses ports to securely dock sunglasses when climbing or resting
| Rotational Protection | Yes |
| Helmet Certifications | Complies with the U.S. CPSC Safety Standard for Bicycle Helmets for Persons Age 5 and Older |
| Maximum Head Circumference | 56 |
| Gender/Age | Adult |
| Minimum Head Circumference | 52 |
| Color | White Silver, Matte |
| Size | Small |
| Visor Included | No |
| Multi Impact | Yes |
| Weight | 255 |
| Helmet Style | Road |
| Defined Color | White |
Helmet Size Guide
| Size | Head Circumference |
|---|---|
| S | 51 – 55 cm / 20" – 21.6" |
| M | 55 – 59 cm / 21.6" – 23.2" |
| L | 59 – 63 cm / 23.2" – 24.8" |
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review