📷 2 photos
WTB
WTB CZR i30 Front Wheel - 29", 15 x 110mm, 6-Bolt, Black, 28H
MPN: W045-0256 · UPC: 714401452565
$749.95
In Stock — Ships in 4-9 Days
📦 Ships from Warehouse — 4-9 Business Days
💳
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $3,500+
🚚 Local Delivery $20
CZR i30 wheels were designed to handle it all. The rims are made with a strategically reinforced carbon layup that and are hand built using double-butted spokes and brass nipples, featuring hubs with top-tier bearings and oversized freehub seals to establish themselves as wheels that simply won’t quit.
- ✓ CZR i30 Carbon Rim with 5mm of asymmetrical spoke offset, reinforced spoke beds and hookless bead, TCS Tubeless compatible
- ✓ Enduro-approved rim is optimized for tires 2.4 – 2.6” wide
- ✓ Frequency Hub with top-tier EZO bearings
- ✓ 28hole, 3-cross lacing with brass nipples
- ✓ Solid rim strip and TCS tape included
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Carbon |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
You Might Also Like
Related Products
Quality Wheels
Quality Wheels Deore/DH19 Front Wheel - 700, QR x 100mm, Rim Brake, Black, Clincher, 36H
$99.00
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$749.95
In Stock — Ships in 4-9 Days