⚠️ This product has been discontinued and is out of stock.
See compatible alternatives below.
📷 5 photos
Vision
Vision Trimax 35 Wheelset - 700, QR x 100/130mm, Rim Brake, HG 11, Black, Clincher
MPN: 710-0111191050 · UPC: 840031066855
$699.00
Out of Stock — Call for Availability
💳
Select Option: Vision Trimax 35 Wheelset - 700, QR x 100/130mm, Rim Brake, HG 11, Black, Clincher
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $3,500+
🚚 Local Delivery $20
The Vision Trimax 35 offers a lightweight combination alloy rim. With a wind cutting 35mm depth, and a bump softening width of 17mm, this wheelset is a true winner. Aero bladed spokes to these hand built wheels and you are in for a smooth ride no matter if you are on the flats or in the hills, or anywhere in between.
- ✓ Alloy 35mm section clincher rim
- ✓ Interspoke milling R06 system
- ✓ Anodized silver CNC braking surface
- ✓ Aero bladed spokes
- ✓ Includes Alloy QR-65 and spoke protector
- ✓ Artisan built, entirely by hand
| Rear Axle | QR x 130mm |
| Rim Width (Internal) | 19 |
| Cassette Body Type | Shimano HG 11/12-Speed Road |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
🔀 Compatible Alternatives
You Might Also Like
Related Products
Industry Nine
Industry Nine UL250 TRA Wheelset - 650, 12 x 100/142mm, Center-Lock, XDR, Black
$1275.00
Industry Nine
Industry Nine Enduro 300 Wheelset - 27.5", 15 x 110mm/12 x 148mm, 6-Bolt, XD, Black
$1430.00
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$699.00
Out of Stock — Call for Availability