Surly Disc Trucker Fork 26" 400mm steerer Black
MPN: 04-001366-G · UPC: 708752071032
WARNING Handling this product will expose you to chemicals, including lead, known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. Wash hands after handling. For further information go to www.P65Warnings.ca.gov.
Built to accommodate disc brakes, the Disc Trucker Quick-Release Fork is compatible with all first-generation Disc Truckers (those with quick-release dropouts). Made of Chromoly steel, it provides options for mounting racks, fenders, and whatever gear you need to haul. Fear not the loaded descent.
- ✓ 100% Chromoly steel construction, curved blades, powder coated
- ✓ Extensive mounting options with threaded eyelets in four locations: double eyelet dropouts, mid-blade, and a pair drilled into the fork crown
- ✓ 26" has clearance for a 2.0" tire
- ✓ 700c has clearance for a 50mm tire
- ✓ Note: The Disc Trucker QR Fork is compatible with all first-generation Disc Trucker models (those featuring rear QR dropouts) — released in 2019 and prior.
| Steerer Type | Straight |
| Color | Black |
| Brake Mount (Fork) | IS Disc Brake 160 |
| Crown Race | 30 |
| Weight | 955 |
| Wheel Size | 26" |
| Offset | 45 |
| Material | Steel |
| Defined Color List | Black |
| Defined Color | Black |
| Maximum Tire Clearance (Fork) | 2.0" |
| Axle to Crown Length | 376 |
| Front Axle | 9mm x 100mm |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Steerer Tube Length (mm) | 400 |
Related Products
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review