Odyssey
Odyssey Hazard Lite Freecoaster Rear Wheel - 20", 14 x 110mm, Rim Brake, RHD Freecoaster, Hard Black, Clincher
MPN: ODW-651R-HBK · UPC: 630950912933
$279.99
Low Stock — 4 left (Warehouse)
📦 Ships from Warehouse — 4-9 Business Days
💳
Select Option: Odyssey Hazard Lite Freecoaster Rear Wheel - 20", 14 x 110mm, Rim Brake, RHD Freecoaster, Hard Black, Clincher
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $3,500+
🚚 Local Delivery $20
The Hazard Lite Freecoaster Rear Wheel features an Odyssey Hazard Lite rim laced to an Odyssey Clutch freecoaster hub.
- ✓ Clutch v2 has a full 14mm chromoly axle and more slack than the original
- ✓ 36H, 2014-T6 aluminum shell with 9t driver
- ✓ Super-durable drag mechanism design and bearing arrangement throughout
- ✓ Plastic hub guard included (but optional to use)
- ✓ Right Side Drive
| Rear Axle | 14mm Threaded x 110mm |
| Rim Width (Internal) | 32 |
| Cassette Body Type | Single Cog Driver |
| Valve | Schrader |
| Color | Hard Black |
| Wheel Size | 20" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| Tire Type | Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
You Might Also Like
Related Products
In Stock
ENVE Composites
ENVE Composites M6 Rear Wheel - 27.5", 12 x 148, Center-Lock, Micro Spline, Innerdrive 80pt, Black
$1265.00
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$279.99
Low Stock — 4 left (Warehouse)