📷 4 photos
MET Terrae Mips Helmet - Stone Blue Matte, Large
MPN: 3HM158CE00LBL1 · UPC: 8015190293769
The Terrae strikes the perfect balance of quality and value for riders, offering top-level performance and protection typically found in premium helmets. With advanced ventilation, lightweight design, and rigorous impact testing, it’s NTA-certified to dissipate more impact energy and provide extra coverage around sensitive areas like the back and temples. The Safe-T Heta 360° retention system ensures a secure, custom fit without pressure points, delivering comfort and stability even on rough terrains.
- ✓ In-mould polycarbonate shell with EPS liner, MIPS C2 rotational management system, NTA 8776 certification, extended back head and temple coverage
- ✓ Safe-T Heta fit system, 360 head belt with 3 vertical adjustments, and 19 vents with internal air channeling
- ✓ Adjustable visor with safety release, full polycarbonate wrap, and embedded strap anchors
- ✓ Sunglasses ports for secure docking
| Rotational Protection | Yes |
| Helmet Certifications | Complies with the U.S. CPSC Safety Standard for Bicycle Helmets for Persons Age 5 and Older |
| Maximum Head Circumference | 61 |
| Gender/Age | Adult |
| Minimum Head Circumference | 58 |
| Color | Stone Blue Matte |
| Size | Large |
| Visor Included | Yes |
| Multi Impact | Yes |
| Weight | 420 |
| Helmet Style | Mountain XC |
| Defined Color | Blue |
Helmet Size Guide
| Size | Head Circumference |
|---|---|
| S | 51 – 55 cm / 20" – 21.6" |
| M | 55 – 59 cm / 21.6" – 23.2" |
| L | 59 – 63 cm / 23.2" – 24.8" |
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review