📷 4 photos
MET Estro MIPS Helmet - Black, Matte/Glossy, Medium
MPN: 3HM139US00MNO1 · UPC: 8015190278193
WARNING REPRODUCTIVE HARM www.P65Warnings.ca.gov
The MET Estro MIPS is a versatile road helmet designed for comfort and maximum ventilation with 26 vents and an internal air channeling system. Its MIPS-C2® technology reduces rotational forces in crashes, while the 360° head belt ensures a pressure-free fit for all head shapes. With deeper coverage, a durable polycarbonate shell, and dedicated ports for docking sunglasses, the Estro MIPS adapts to various conditions, offering protection and comfort for long rides.
- ✓ In-mold polycarbonate shell with EPS liner
- ✓ Full polycarbonate wrapped EPS liner to enhance durability
- ✓ Extended head coverage for more thorough skull protection
- ✓ MIPS-C2 Brain Protection System add protection in case of certain impacts
- ✓ MET Safe-T Upsilon Fit System
- ✓ 360° head belt and vertical adjustments offer a customized fit
- ✓ Air Lite straps with adjustable divider maximize aerodynamics and comfort
- ✓ Sunglass ports to securely dock sunglasses
- ✓ 26 vents are internally engineered for air channeling to improve ventilation and comfort
- ✓ Comfort pads are hand-washable
| Rotational Protection | Yes |
| Helmet Certifications | Complies with the U.S. CPSC Safety Standard for Bicycle Helmets for Persons Age 5 and Older |
| Maximum Head Circumference | 58 |
| Gender/Age | Adult |
| Minimum Head Circumference | 56 |
| Color | Black, Matte/Glossy |
| Size | Medium |
| Visor Included | No |
| Multi Impact | Yes |
| Weight | 290 |
| Helmet Style | Road |
| Defined Color | Black |
Helmet Size Guide
| Size | Head Circumference |
|---|---|
| S | 51 – 55 cm / 20" – 21.6" |
| M | 55 – 59 cm / 21.6" – 23.2" |
| L | 59 – 63 cm / 23.2" – 24.8" |
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review