⚠️ This product has been discontinued and is out of stock.
📷 2 photos
Full Speed Ahead
Full Speed Ahead Non Series Off-Road Plus Wheelset - 27.5", 15 x 110mm/12 x 148mm, 6-Bolt, HG 11, Black
MPN: 720-0017211050 · UPC: 840031028365
$469.00
Out of Stock — Call for Availability
💳
Select Option: Full Speed Ahead Non Series Off-Road Plus Wheelset - 27.5", 15 x 110mm/12 x 148mm, 6-Bolt, HG 11, Black
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $99+
🚚 Local Delivery $20
Alloy MTB, cyclocross, and gravel bike wheelset with the same FSA reliability and high performance technology. Suitable for use on a wide range of price point bikes.
- ✓ Compatible with cyclocross and gravel bikes
- ✓ Includes TL valves and tape
- ✓ 24 spoke front and rear
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 40 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
You Might Also Like
Related Products
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 30 HD E-MX Wheelset - 29/27.5", 15 x 110/12 x 148, 6-Bolt, XD, I9 1/1
$1799.00
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 34/37 Wheelset - 700, 12 x 100/12 x 142, Center-Lock, XDR, Carbon, DT 350
$1799.00
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 40/44 Wheelset - 700, 12 x 100/12 x 142, Center-Lock, XDR, Carbon, DT 350
$1799.00
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$469.00
Out of Stock — Call for Availability