⚠️ This product has been discontinued and is out of stock.
📷 7 photos
Fulcrum
Fulcrum Racing 3 DB Wheelset - 700, 12 x100/142, Center-Lock, HG 11, Black
MPN: RC3-19DFR22AS · UPC: 8057017985518
$804.00
Out of Stock — Call for Availability
💳
Select Option: Fulcrum Racing 3 DB Wheelset - 700, 12 x100/142, Center-Lock, HG 11, Black
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $99+
🚚 Local Delivery $20
A good training or traveling wheelset, a milled rim laced with stainless spokes to a alloy hubs with high quality steel cup and cone bearings.
- ✓ Cup&Cone ceramic bearings for improved smoothness
- ✓ MOMAG - Undrilled rim bed for increased stiffness
- ✓ 2:1 Spoke Ratio for improved torque balancing
- ✓ Rim Dynamic Balance for improved balancing
- ✓ Oversize Flange for better spoke load distribution
- ✓ Spoke antirotation system for performance consistency
- ✓ Milled rim for weight reduction
- ✓ 6082 T6 Pre Aging Aluminum rims for mechanical strength and lightness
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 19 |
| Cassette Body Type | Shimano HG 11/12-Speed Road |
| Front Axle | 15mm Thru x 100mm |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
You Might Also Like
Related Products
Industry Nine
Industry Nine UL250 TRA Wheelset - 700, 12 x 100/142mm, Center-Lock, XDR, Black
$1275.00
In Stock
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 28 XC Wheelset - 29", 15 x 110/12 x 148, Center-Lock, XD, Carbon, DT 350
$1599.00
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 40/44 Wheelset - 700, 12 x 100/12 x 142, Center-Lock, XDR, Carbon, DT 350
$1799.00
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 30 HD Wheelset - 29", 15 x 110/12 x 148, 6-Bolt, XD, Black, DT 350
$1599.00
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$804.00
Out of Stock — Call for Availability