ENVE Composites XC28 Rear Wheel - 29", 12 x 148, Center-Lock, Micro Spline, Innerdrive 80pt, Black
MPN: 100-2325-002 · UPC: 810165975149
Born from the development of the latest M Series and inspired by the proven durability of the AM30, the XC28 brings ENVE's carbon expertise to riders who want high-end performance at a more accessible price. The XC28 is aimed directly at the needs of today's cross-country and trail riders who want a light, responsive, and durable wheelset. The XC28 is built for XC racers and trail riders, with a rim profile optimized around a 2.4” tire, the XC28 borrows shaping cues from the M5 and M6 to strike the ideal balance of compliance and control. The result is a wheel that tracks confidently through rugged sections while maintaining the efficiency and responsiveness XC riders demand.
- ✓ Full carbon rim is optimized to further improve tubeless tire and rim reliability with a hookless bead design that allows for the precise rim dimensions required to achieve the best tubeless performance in XC use
- ✓ With a unique shape and ride-tune, the XC28 balances compliance and vibration damping for all-day comfort, while retaining quick cornering, acceleration, and gravity-rated strength
- ✓ Wide Hookless Bead dissipates impact energy preventing the rim from damaging the tire. This means you can pick the tires, casings, and pressures you want to run, instead of letting the fear of flats dictate these important decisions for you
- ✓ Molded Spoke Hole Technology offers a variety of benefits that ultimately result in a more durable and reliable carbon fiber rim and wheel
- ✓ Shallow 21mm depth for compliance and traction, 30mm internal width designed to support 2.25 in - 2.4" tires. Optimized for tubeless, Tube compatible with Tubeless tire
- ✓ Innerdrive hub drive mechanism features oversized 80mm steel ratchets positioned
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 28 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Related Products
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review