⚠️ This product has been discontinued and is out of stock.
📷 2 photos
ENVE Composites
ENVE Composites M730 Wheelset - 29", 15 x 110mm/12 x 148mm, 6-Bolt, MicroSpline, Black, Industry Nine Hydra, 32H
MPN: 100-2106-038 · UPC: 810006966084
$2550.00
Out of Stock — Call for Availability
💳
Select Option: ENVE Composites M730 Wheelset - 29", 15 x 110mm/12 x 148mm, 6-Bolt, MicroSpline, Black, Industry Nine Hydra, 32H
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $99+
🚚 Local Delivery $20
Trail-tough, quick-mannered, and completely innovative, the M7 is the trail wheel on steroids that protects you from flat tires and lets you toss your tubeless tape in the bin.
- ✓ Lifetime Incident Protection and 5 Year Manufacturer Warranty
- ✓ Handmade in Ogden, Utah
- ✓ Application: Trail, All-Mountain
- ✓ Inner Rim Width: 30mm
- ✓ Protective Rim Strip Anti-inch Flat Technology
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
You Might Also Like
Related Products
ENVE Composites
ENVE Composites AM30 Foundation Wheelset - 29", 15 x110/148mm, Center-Lock, XD, Black
$1400.00
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$2550.00
Out of Stock — Call for Availability