DT Swiss HXC 1500 Spline 30 Rear Wheel - 29", 12 x 148mm, Center-Lock, XD/Micro Spline 12M, DEG 60 DF, Black
MPN: WHXC150TEDNCA28643 · UPC: 7613052533216
Prepare to get going with a trail-optimized e-MTB upgrade: the HXC 1500 Spline carbon wheelset. Built with DT hybrid spokes, these wheels are designed to handle the high torque of e-bikes while delivering agility. The Pure carbon rims keep your ride light and nimble, allowing you to dance through the forest with ease. The robust 240 Spline Hybrid hub with Ratchet DEG, including the e-MTB specific DF Hybrid technology, ensures maximum reliability so you can focus on what’s important. Get going, the form will follow the flow.
- ✓ Pure carbon rim technology reduces rotational mass and boosts the wheels lightness for faster acceleration and improved airtime. The patented carbon construction uses continuous carbon layers to reinforce the rim, ensuring high impact resistance even on hard landings, so you won't break a sweat
- ✓ Tubeless ready design, with tape pre-installed
- ✓ 240 Hybrid Straightpull hub provides additional reliability, adapted for the area of application of each wheel
- ✓ e-MTB specific state-of-the-art Ratchet DEG DF (Degrees of Freedom) technology; high-engagement 60pt driver with a tunable anti-pedal kickback system designed into the hub to maximize pedal efficiency
- ✓ Built with DT Complite spokes featuring a unique blading process to create a durable spoke that's made to last
- ✓ Includes both XD and Micro Spline Freehub Body, 32mm Tubeless tape, Black alloy tubeless valve 18-25mm
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review