⚠️ This product has been discontinued and is out of stock.
See compatible alternatives below.
📷 4 photos
Campagnolo
Campagnolo Scirocco Wheelset - 700, QR x 100/130mm, Black, Clincher
MPN: WH18-SCCFRB · UPC: 8050046166972
$459.80
Out of Stock — Call for Availability
💳
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $99+
🚚 Local Delivery $20
35mm profile provides aerodynamic benefits with low cross-wind interference makes this wheel a good all-conditions solution. Lightweight alloy rims are laced to alloy hubs with sealed industrial bearings.
- ✓ Campagnolo G3 spoke pattern has twice as many spokes on the rear drive side wheel resulting in greater lateral rigidity and power transfer while reducing stress on the spokes and wheel vibrations
| Rear Axle | QR x 130mm |
| Rim Width (Internal) | 17 |
| Cassette Body Type | Campagnolo 10/11/12-Speed |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
🔀 Compatible Alternatives
You Might Also Like
Related Products
In Stock
Industry Nine
Industry Nine Enduro 300 Wheelset - 29", 15 x 110mm/12 x 148mm, 6-Bolt, Micro Spline, Black
$1440.00
Industry Nine
Industry Nine UL250 TRA Wheelset - 650, 12 x 100/142mm, Center-Lock, XDR, Black
$1275.00
Industry Nine
Industry Nine Grade 300 V2 Wheelset - 29", 15 x 110mm/12 x 148mm, 6-Bolt, XD, Black
$1430.00
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 31 DH Wheelset - 29", 20 x 110/12 x 157mm, 6-Bolt, XD, Black, I9 Hydra
$2199.00
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$459.80
Out of Stock — Call for Availability