⚠️ This product has been discontinued and is out of stock.
Answer BMX
Answer Mini Holeshot Wheels 20x1.125, Black
MPN: WH-AST15MN20-BK
$479.00
Out of Stock — Call for Availability
💳
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $99+
🚚 Local Delivery $20
The Holeshot Mini wheels are built using 28H Answer Mini 20×1-1/8″ rims, laced 3X with black 15G spokes and nipples, to Holeshot Mini cassette hubs.
- ✓ Lightweight CNC machined aluminum hub shells with laser-etched logos, precision sealed bearings
- ✓ Hollow aluminum center axles with 6x1mm axle bolts, 3-pawl aluminum driver with 16T Shimano style cog for solid and reliable engagement
- ✓ Rear rim is machined silver to improve braking performance
| Front Axle | 3/8" x 100mm |
| Rear Axle | 3/8" Threaded x 110mm |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
| Cassette Body Type | Single Cog Driver |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| Tire Type | Clincher |
| Wheel Size | 20" |
| Defined Color | Black |
You Might Also Like
Related Products
Reserve Wheels
Reserve Wheels Reserve 30 HD Wheelset - 29", 15 x 110/12 x 148, 6-Bolt, XD, Black, I9 Hydra
$2199.00
Industry Nine
Industry Nine Enduro 300 Wheelset - 27.5", 15 x 110mm/12 x 148mm, 6-Bolt, XD, Black
$1430.00
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$479.00
Out of Stock — Call for Availability