📷 5 photos
Abus Wingback Helmet - Velvet Black, Large
MPN: 98501 · UPC: 4003318985010
WARNING Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
The WingBack from Abus has a minimalist design – and yet it hides some sophisticated functions under its winged design, including technologies from the performance helmets. The WingBack emphasizes its sporty character with deep ventilation channels, thin struts and a separation edge at the rear. The combination of polycarbonate (PC) and polystyrene (EPS) gives it a very light appearance, with a weight of just 250 g. The flutter-free FlowStraps webbing does not need a strap distributor.
- ✓ Excellent ventilation provided by 10 air inlets and 7 air outlets
- ✓ Forced Air Cooling Technology combines front and rear vents with deep channels for a cool head – plus air scoop (top) for the Venturi effect
- ✓ FlowStraps: aerodynamic, flutter-free and skin-friendly webbing
- ✓ In-mould design for a permanent bond between the outer shell and the shock-absorbing helmet material (EPS)
- ✓ Zoom Ace: finely adjustable, height-adjustable adjustment system with easy-grip adjustment wheel for individual fit
- ✓ Helmet fits well on ponytail wearers – height-adjustable adjustment system at the back of the head creates space for ponytails
- ✓ Half-ring: plastic ring half enclosing the head and connected to the adjustment system – enables size adjustment
| Rotational Protection | No |
| Helmet Certifications | Complies with the U.S. CPSC Safety Standard for Bicycle Helmets for Persons Age 5 and Older |
| Maximum Head Circumference | 61 |
| Gender/Age | Adult |
| Minimum Head Circumference | 57 |
| Color | Velvet Black |
| Size | Large |
| Visor Included | No |
| Multi Impact | No |
| Weight | 270 |
| Helmet Style | Urban |
| Defined Color | Black |
Helmet Size Guide
| Size | Head Circumference |
|---|---|
| S | 51 – 55 cm / 20" – 21.6" |
| M | 55 – 59 cm / 21.6" – 23.2" |
| L | 59 – 63 cm / 23.2" – 24.8" |
Related Products
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review