📷 4 photos
Abus
Abus Pedelec 2.0 Helmet - Concrete Gray, Medium
MPN: 83234 · UPC: 655043414866
$179.99
$197.99
Low Stock — 3 left (Warehouse)
📦 Ships from Warehouse — 4-9 Business Days
💳
Select Option: Abus Pedelec 2.0 Helmet - Concrete Gray, Medium
🏪 Free pickup: 26 Essex St (Rear), Andover MA · 978-270-4895
🔒 Secure Checkout
💳 Visa · MC · Amex · Apple Pay
📦 Free Ship $99+
🚚 Local Delivery $20
⚠️
WARNING — California Proposition 65
WARNING This product can expose you to bisphenol A (BPA), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
The Pedelec 2.0 is the uncompromising combination of comfort and protection. Complemented by clever features, it is the ideal companion in road traffic.
- ✓ In-Mold for a durable connection with the outer shell with shock-absorbing helmet material (EPS)
- ✓ Forced Air Cooling Technology ventilation system keeps you cool and confortable with 4 air inlets and 9 air outlets connected with flow channels
- ✓ Zoom Ace Urban adjustment system with handy adjustment wheel for customisable fit
- ✓ Size adjustment by means of a half ring made from particularly hard-wearing and slightly malleable plastic for optimal stability and form fitting
- ✓ High visibility due to powerful reflectors and an integrated LED tail light with 180-degree visibility
- ✓ Foamed-in fly nets
- ✓ Lower edge protection provides the helmet with additional protection from external influences
- ✓ Fidlock magnetic strap buckle
- ✓ Ponytail compatible and well suited for braided hairstyles
| Rotational Protection | No |
| Helmet Certifications | Complies with the U.S. CPSC Safety Standard for Bicycle Helmets for Persons Age 5 and Older |
| Maximum Head Circumference | 57 |
| Gender/Age | Adult |
| Minimum Head Circumference | 52 |
| Color | Concrete Gray |
| Size | Medium |
| Visor Included | Yes |
| Multi Impact | No |
| Weight | 350 |
| Helmet Style | Urban |
| Defined Color | Gray |
Helmet Size Guide
| Size | Head Circumference |
|---|---|
| S | 51 – 55 cm / 20" – 21.6" |
| M | 55 – 59 cm / 21.6" – 23.2" |
| L | 59 – 63 cm / 23.2" – 24.8" |
💡 Measure around the widest part of your head, just above your eyebrows. The helmet should sit level and not rock forward or back.
You Might Also Like
Related Products
Troy Lee Design
Troy Lee Designs Flowline SE Helmet – Stacks Pumice / Real Teal, X-Small/Small
$190.00
Customer Reviews
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review
☆☆☆☆☆
$179.99
Low Stock — 3 left (Warehouse)