📷 5 photos
Abus GameChanger 2.0 MIPS Helmet - Shiny White, Medium
MPN: 63192 · UPC: 4003318631924
WARNING This product can expose you to bisphenol A (BPA), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
While you're riding at your mental and physical best, the GameChanger 2.0 takes care of your head climate and aerodynamics. The AirBoost air inlet at the front and the wider rear with Aero Blade provide optimal ventilation and reduced drag. At lower speed, the Aero Blade allows air to flow in and helps accelerate the wind flow inside the helmet. This creates a cooling effect that regulates head temperature on long rides and steep climbs.
- ✓ Aero Blade enhances wind flow at lower speeds, providing a cooling effect for temperature regulation
- ✓ In sprint positions, Aero Blade acts as a streamlined surface, reducing air resistance and promoting efficient aerodynamics
- ✓ AirBoost air inlet at the front increases front vent surface area by 32%, allowing more air intake
- ✓ Zoom Ace Pro adjustment system ensures precise helmet adjustments for enhanced comfort
- ✓ Stability of the aero helmet is reinforced through ActiCage and In-Mold technologies
| Rotational Protection | Yes |
| Helmet Certifications | Complies with the U.S. CPSC Safety Standard for Bicycle Helmets for Persons Age 5 and Older |
| Maximum Head Circumference | 58 |
| Gender/Age | Adult |
| Minimum Head Circumference | 52 |
| Color | Shiny White |
| Size | Medium |
| Visor Included | No |
| Multi Impact | No |
| Weight | 270 |
| Helmet Style | Tri/TT |
| Defined Color | White |
Helmet Size Guide
| Size | Head Circumference |
|---|---|
| S | 51 – 55 cm / 20" – 21.6" |
| M | 55 – 59 cm / 21.6" – 23.2" |
| L | 59 – 63 cm / 23.2" – 24.8" |
Reviews
No reviews yet. Be the first!
Write a Review